Translate

petak, 23. rujna 2022.

GEORGE HARRISIN - WHAT IS LIFE

 


GEORGE HARRISIN - WHAT IS LIFE

 

Bila je to jedna od onih pesama koje ste mogli čuti samo jednom, a zatim je pevušiti narednih pedeset godina.





 

     Album All things must pass (1970) predstavio je kao prvi zvanični solo album Georgea Harrisona nakon raspada Beatlesa  sav njegov prikriveni talenat  koji je ostajao u tami rada Beatlesa i haosu razmirica koje su pratile poslednje godine rada benda. Pune četiri godine mnoštvo Harrisonovih pesama i izražajnih mogućnosti nakupljalo se u senci rada na poslednjim, kultnim albumima Beatlesa – od Revolvera do Abbey road, čekajući pravi trenutak oslobađanja iz senke glavnog autorskog tandema Beatlesa – Lennon&McCartney. Već nakon završetka frustrirajućeg rada na White albumu Beatlesa, krajem 1968., George odlučuje da se odmori i distancira od svega (u međuvremenu sve više sarađujući sa prijateljem Ericom Claptonom i Ravijem Shankarom) i odlazi na neko vreme (u dvomesečnoj pauzi rada s Beatlesima) put Amerike. Ono što je doživeo tamo (vrativši se nakon tri godine izučavanja sitara iznova električnoj gitari), upoznajući i sarađujući sa nizom novih prijatelja (u opuštenoj, prijateljskoj atmosferi koja je bila sušta suprotnost tenzijama koje je doživljavao unutar benda the Beatles) poput Boba Dylana (pod čijim snažnim uticajem će biti narednih godina, oslobađajući vlastitu, novu kreativnost), grupa kao što su The Band ili Delaney & Bonnie, kao i klavijaturistom Billy Prestonom dalo je svoje biserne plodove upravo na albumu All things must pass. Jedan od plodova zvao se What is life, pesma poletnog, nadahnjujućeg ritma, melodijskog duha vedrine. Bio je to drugi singl sa pomenutog albuma. Jedna od mnogih impresivnih recenzija govori sledeće o pesmi Šta je život:

 

Nikada neću zaboraviti trnce koje sam osećao dok sam stajao, kad sam imao oko 11 godina, u džuboksu u zalagaonici početkom 70-ih Ann Arbor, bacajući novčić u mašinu da odsvira pesmu koja mi je još bila nova: Šta je život. Ta silazna gitarska linija ispucala je iz zvučnika poput drske, nazubljene munje. Bubnjevi su bili jednako gromoglasni kao i Led Zeppelinovi, samo što je to bila romantična grmljavina, a Harrisonov čežnjivi vokal jahao je na vrhu sada naelektrisanog zida Phila Spectora koji je zvučao poput trijumfalnog vapaja: Oslobodio se! Bez Beatlesa, šezdesetih, materijalnog sveta. To je bila jedna od najekstatičnijih stvari koje sam čuo. Bio je to duh ljubavi koji je govorio kroz Georgea Harrisona, kao što bi kroz njega govorio kroz celi album All things must pass.

 

   Dovoljno se prisetiti samo spiska imena muzičara koji su učestvovali u stvaranju jedne od vanvremenih pesama na albumu Sve stvari moraju proći. Pored samog Harrisona (koji svira solo gitaru, akustičnu i slajd gitaru i glavni je vokal), tu su još bili i: Eric Clapton (ritam gitara), Bobby Whitlock (orgulje), Carl Radle (bas), Jim Gordon (bubnjevi), Jim Price (truba, rog), Bobby Keys (saksofon), Pete Ham (akustična gitara), Tom Evans (akustična gitara), Joey Molland (akustična gitara), Mike Gibbins (tambura) i John Barham (gudački aranžmani).

 

What I feel, I can't say
But
my love is there for you anytime of day
But if it's not love that you need
Then I'll try my best to make everything succeed

Tell me, what is my life without your love
Tell me, who am I without you, by my side

What I know, I can do
If I give my love now to everyone like you
But if it's not love that you need
Then I'll try my best to make ev'rything succeed

Tell me, what is my life without your love
Tell me, who am I without you, by my side
Tell me, what is my life without your love
Tell me, who am I without you, by my side

What I feel, I can't say
But my love is there for you any time of day
But if it's not love that you need
Then I'll try my best to make everything succeed

Tell me, what is my life without your love
Tell me, who am I without you, by my side
Oh tell me, what is my life without your love
Tell me, who am I without you, by my side

What is my life without your love
Tell me, who am I without you, by my side

[fade:]
Oh tell me, what is my life without your love
Tell me who am I without you by my side

 

   Bila je to jedna od predivnih ljubavnih (ali i mnogih verskih) pesama (posvećenih kako ženi, tako i božanstvu, duhovnim i religijskim temama koje su inspirisale i zaokupljale pažnju Harrisona tokom većeg dela njegove bogate karijere – zemaljske i univerzalne, božanske ljubavi pod snažnim uticajem istočnjačkog misticizma, hinduizma i učenja kulta Hare Krišna). Nastala 1969., zasnovana na silaznom gitarskom riffu, postaće jednom od najpopularnijih Harrisonovih pesama (prvobitno namenjena prijatelju Billy Prestonu). Po oceni eminentnog muzičkog časopisa Rolling Stone bila je to Harrisonova potraga za duhovnom gitarom.

 

What Is Life napisan je za Billyja Prestona 1969., objasnio je kasnije sam George Harrison. Napisao sam ga vrlo brzo možda za petnaest minuta ili pola sata, na putu za Olympic Studios u Londonu, kad sam producirao jedan od njegovih albuma. Zbog situacije na snimanju se činilo preteškim ući unutra i reći: Hej, napisao sam ovu zabavnu pop pjesmu, dok je Billy svirao svoje funky stvari. Učinio sam to kasnije na All Things Must Pass.

   Kao vodeći gitarista najvećeg svetskog rock benda i plodan autor pesama(a potom i ništa manje plodan i uspešan autor u solo vodama), George Harrison unutar Beatlesa(i nakon njih) osigurao je svoje mesto u povesti pop kulture. No, njegovo najveće nasleđe može biti način na koji je njegova višedecenijska duhovna potraga oblikovala načine na koje Zapad gleda na Boga, gurue i život. George je stvarao duhovno budnu muziku. Svi smo to čuli i osetili, i mislim da je to bio razlog što je zauzeo posebno mesto u našim životima. Harrisonova uverenja bila su složena kao i njegove strukture pesama. Njegove najveće pesme kombinovale su uverljive pop melodije i drevna verska učenja, s tekstovima u rasponu od veselih (Here Comes the Sun) do umerenih (Beware of darkness).

   Harrison je istočnjačku religiju otkrio kroz ljubav prema istočnjačkoj muzici, što je izazvano kada su ga David Crosby i Roger McGuinn iz The Byrdsa upoznali s delom Ravija Shankara, poznatog svirača sitara koji će postati doživotni prijatelj i mentor Harrisona. Harrison je prethodno tražio duhovni uvid putem marihuane (koju je Beatlesima predstavio Bob Dylan) i LSD -a, zbog čega je osetio jedinstvo sa kosmosom. Bilo je fantastično, rekao je jednom. Osećao sam se zaljubljeno, ne u bilo šta ili bilo koga posebno, već u sve. Droga, međutim, nije bila dovoljna. LSD nije pravi odgovor, rekao je. Harrison je bio možda najizrazitija i najdoslednija teološka rock zvezda u poslednjih pola stoleća. Iako nije uspeo sve obratiti na svoja uverenja, gurnuo je svoje kolege iz benda - i svoje obožavatelje slušatelje - malo dalje na istok, potičući publiku da se otvori novim (ili vrlo starim) duhovnim uticajima. Album All things must pass, sa numerom What is life i nizom preostalih, fascinantnih muzičko-duhovnih bisera najbolji su primer za sve prethodno rečeno. Bio je to kreativni vrhunac jednog od najbitnijih muzičara i duhovnika koje je bogata istorija rock and rolla iznedrila.

 

By Dragan Uzelac, septembar 2021.

 

Nema komentara:

Objavi komentar

POETSKI SVET ROCK AND ROLLA: pesme koje su menjale sve(s)t

  Izdavač: Centar za kulturu „ Vračar ˮ Mlade Bosne 7 Beograd   SNAGA BUNTA U RITMU POEZIJE   U knjizi Poetski svet rokenrola...